رونمایی از اولین پلتفرم ایرانی / NFT یا ارز غیر قابل معاوضه چیست؟

NFT یا ارز غیر قابل معاوضه چیست؟

آیین رونمایی سامانه «بی‌تا» به عنوان اولین پلتفرم صدور گواهی اصالت دیجیتال آثار هنری در قالب توکن‌های NFT ، دوشنبه ۱۱ بهمن ماه در موزه ارتباطات تهران برگزار می‌شود. شرکت ققنوس برای نخستین‌بار در کشور، اقدام به راه‌اندازی سامانه احراز اصالت دیجیتال و انتشار آثار هنری کرده‌است. این سامانه در اولین گام، با همکاری گالری‌های هنری «ترانه‌باران»، «هاتف‌سحر»، «ایده» و «شلمان»، مجموعه‌ای از آثار هنرمندان کشور را احراز اصالت هنری و در قالب اثر هنری دیجیتال، منتشر و رونمایی می‌کند.

رونمایی از اولین پلتفرم ایرانی صدور شناسنامه دیجیتال آثار هنری

آثار هنرمندان شناخته‌شده‌ای در این مجموعه ارائه می‌شود که از جمله‌ی آنها می‌توان به «بهمن محصص» نماینده شاخص هنر مدرن ایران، «صادق تبریزی» از پیشروان مکتب نقاشی سقاخانه، «نصراله افجه‌ای» از چهره‌های شاخص نقاشی‌خط و همچنین «حسن روح‌الامین» چهره سال هنر انقلاب اشاره کرد.

عنوان سامانه «بی‌تا» اشاره به یکتایی و بی‌مانندی آثار هنری پس از احراز اصالت و صدور گواهی بر بستر «فناوری دفترکل توزیع‌شده» (بلاک‌چین) دارد که علاوه بر سندیت‌بخشی، حافظ حق مالکیت آفریننده می شود و مانع کپی‌برداری از آثار هنری خواهد بود.
ققنوس پیش از این با همکاری کتابخانه‌ملی‌ایران در طرحی به نام گنج‌مان اقدام به صدور شناسنامه دیجیتالی میراث مستند مبتنی بر «توکن بی‌تا» کرده بود.

این رویداد ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۱۱ بهمن‌ماه در موزه ارتباطات تهران واقع در خیابان امام‌خمینی(ره)، ضلع غربی مجموعه باغ ملی برگزار می‌شود.

NFT یا ارز غیر قابل معاوضه چیست؟

NFT مخفف کلمه «Non-Fingible Token» یا ارز غیرقابل معاوضه است. برای درک بهتر بایستی بدانید بیت کوین یک ارز قابل معاوضه است یعنی بیت کوینی که شما دارید، با بیت‌کوینی که میلیون‌ها آدم دیگر دارند هیچ تفاوتی ندارد و دقیقا به یک مقدار ارزش دارند. اما NFT به این شکل نیست.
از همین روی دارایی دیجیتال شما که در قالب یک NFT ذخیره کرده‌اید، تنها یک نمونه از آن وجود دارد و اگر به هر دلیلی شما آن را به فروش برسانید، دیگر نمونه آن را نخواهید داشت. جهت آشنایی هر چه بیشتر با NFT می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

ads
لینک کوتاه مطلب
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *